×

Bocuse d'Or - ahol a nagyok versenyeznek

Paul Bocuse a XX. század egyik legnagyobb szakácsikonja, így nem véletlen, hogy a világ legrangosabb séf versenye, a Bocuse d’Or is az ő nevét viseli, immár 1987 óta. A neves versenyt minden második év január végén rendezik meg Lyonban a SIRHA Nemzetközi Szálloda, Vendéglátás és Élelmiszerkereskedelmi Kiállításon. A Bocuse d’Or ötlete Paul Bocuse fejéből pattant ki 1985-ben, aki úgy gondolta, a rendezvény nagy mértékben hozzájárulna a szakma fejlődéséhez.

A fiatal Bocuse

1926-ban született egy Collonges-au-Mont-d’Or nevű francia településen. Már 9 évesen apja éttermének konyhájában dolgozott. Később is a legjobb éttermekben tanulta a szakács mesterséget, majd 1956-ban vette át apja éttermének vezetését. 2 évre volt szüksége, hogy első Michelin csillagát megszerezze, majd ’62-ben a másodikat és ’65-ben a harmadikat is az első mellé helyezhette. Mára meghódította a világ különböző pontjait, csak Franciaországban 3 étterme, 5 bisztrója és egy gyorsétterme van, de jelen van Floridában, valamint két bisztrója van Japánban.

A Bocuse d’Or szigorú alapelvei

A világ legjobb séfjeinek összecsapása szigorú keretek között zajlik. Egy hús- és egy halételt, valamint három köretet kell a versenyzőknek elkészíteni, akik csupán az alapleveket vihetik magukkal segítségképpen, ettől eltekintve mindennek frissnek kell lennie, még előre felvágott zöldségek sem lehetnek az alapanyagok között. Erre 2009 óta külön ellenőrök ügyelnek.

Egy csapatban ketten vannak, a szakács és a kuktája. A séfnek 23 évesnél idősebbnek kell lennie, míg a kukta a verseny ideje alatt még nem töltheti be a 22. életévét. A csapat harmadik, külső tagja a tréner, aki kétfős csapata felkészítését végzi, de ő maga a konyhában nem lehet jelen a verseny ideje alatt.

Az első helyezett 20 000, a második 15 000, a harmadik 10 000 eurós díjat kap, ami lássuk be, nem kevés összeg, ráadásul a győzelem óriási hírnévvel is jár.

Magyarok a Bocuse d’Or versenyen

A rangos eseményre 2013-ig nem jutott be magyar versenyző. Széll Tamás a 2012-ben rendezett európai selejtezőn Brüsszelben 19 induló közül a 9. lett, ezzel Magyarországról elsőként bejutott a Bocuse d’Or döntőjébe, ahol a 10. helyet szerezte meg. 2015-ben Molnár Gábor képviselte hazánkat, aki a 13. helyig tornázta fel magát.

Idén ismét Széll Tamásnak szurkolhattunk, aki a kötelező bresse-i csirke és tenger gyümölcsei mellett készített grillezett csirkecombot, homárt erdei gombákkal, csirkemellmozaikot roppanós tölgyfalevélkékkel, valamint folyami rákot paprikával, petrezselyemkrémmel és homárhabbal. A köretek között megtalálható sárgacékla és hagymadzsem, illetve marinált zöldborsó is, a teljesség igénye nélkül. A dobogóról éppen csak lecsúszva, a magyar csapat ezúttal a 4. helyet söpörte be magának és hazavihette a legjobb hústál és a legjobb plakát közönségdíját.

Paul Bocuse és a Cuisinart

Paul Bocuse a 90-es évek közepén találkozott a Cuisinart márkával Amerikában, mely egyből lenyűgözte professzionalitásával. 2003 óta hivatalosan is a márka nagykövetévé lépett elő, arca minden Cuisinart termék csomagolásán megtalálható és részt vesz minden olyan fontos eseményen, mely a márkához kapcsolódik, részt vesz a készülékek fejlesztési fázisában és a receptek megalkotásában.

X

Iratkozz fel az exkluzív ajánlatokra!

Regisztrációs adataim megadásával kijelentem, hogy megismertem és elfogadom az Alveola Kft. Adatkezelési Tájékoztatóját, és hozzájárulok, hogy elérhetőségeimre kedvezményeket és akciókat tartalmazó információt küldjön.
© 2024 Alveola Beauty Services Kft. Minden jog fenntartva • Felhasználási feltételek és jogi nyilatkozat

Az oldal a felhasználói élmény javítása érdekében Cookie-kat használ. A weboldal használatával Ön elfogadja a Cookie-k fogadását. Ha többet szeretne megtudni, kérjük, tekintse meg adatvédelmi tájékoztatónkat.

OK